10 смартфонів з минулого, що змінили напрямок розвитку індустрії. Не тільки iphone

16

Особливості та можливості сучасних мобільних пристроїв – не результат технічної революції, яка сталася раптово. Вони-плід планомірного прогресу в даному сегменті електроніки, який триває не перше десятиліття. Кожен актуальний смартфон з флагманського цінового сегмента-вдала комбінація з фішок, які стали масовими три, чотири, п’ять і більше років тому. Кожну з них можна пов’язати з певним мобільним пристроєм, який фактично зумовив подальший розвиток галузі. Саме про них хочеться згадати і зупинитися докладніше в рамках даного матеріалу.

Iphone (2007 рік) – ємнісні екрани

Саме з цього пристрою, який тримає в руках стів джобс, почалася епоха сучасних смартфонів з сенсорними екранами

Звичайно, головним етапом у розвитку всіх сучасних смартфонів прийнято вважати перший iphone, який компанія apple випустила в 2007 році. Саме він визначив масове використання в мобільних пристроях ємнісних сенсорних екранів. На сучасному ринку буквально немає альтернатив — абсолютно у всіх актуальних смартфонах, які користуються попитом, застосовується такий же принцип. Всьому виною універсальність підходу – на великий дисплей, який розпізнає кілька дотиків одночасно, можна вивести будь-який інтерфейс з необхідною комбінацією кнопок і інших елементів. З фізичною клавіатурою з цим було куди складніше.

Iphone 4 (2010 рік) — преміальні матеріали корпусу

Цей пристрій показав світу, які матеріали потрібно використовувати в конструкції мобільних пристроїв преміального рівня | imore

Сьогодні нікого не дивує використання преміальних матеріалів в конструкції флагманських смартфонів-скло і метал стали буденними для ринку мобільних пристроїв. Але варто відзначити, що так було далеко не завжди. Ще близько десяти років тому в даному сегменті електроніки домінували пластикові гаджети, багато з яких були глянцевими, вислизали з рук і дуже просто покривалися подряпинами. На загальну ситуацію дуже сильно вплинув iphone 4 з 2010 року, який представляв собою сандвіч зі скляних фронту і тилу, а також бічної металевої рамки. Здається, за аналогічним принципом сьогодні збирається більшість девайсів на ринку.

Samsung galaxy s (2010 рік)-oled-екрани

екрани, побудовані на органічних світлодіодах, довгий час заперечувалися топовими виробниками мобільної техніки

У 2021 році стандартом ринку флагманських смартфонів можна вважати використання oled-екранів. Вони яскраві і контрастні. Кожен піксель на матриці в даному випадку підсвічується окремо від інших, тому, вимкнувши певну ділянку, можна домогтися максимального реалістичного чорного. Поки ніщо більш якісне в маси так і не пішло. Саму ж технологію ще в 2010 році разом з galaxy s почала впроваджувати компанія samsung. Вона дуже довго боролася, щоб довести oled-екрани до розуму, і все ж заполонила ними ринок. Колись вони відрізнялися нереалістичною колірною гамою, але в підсумку стали масовим продуктом, який знаходиться в перманентному дефіциті.

Samsung galaxy note (2011 рік) — великі діагоналі

Якби не «лопатофони» від корейської компанії, ринок міг і не перейти на настільки великі діагоналі екранів | softpedia

Прекрасно пам’ятаю, як на зорі становлення ринку смартфонів з ємнісними сенсорними екранами багато хто вважав, що будь — яким подібним пристроєм має бути зручно користуватися однією рукою-майже як звичайної кнопкової «звонилкой». На це, в тому числі, тиснула компанія apple, дуже довго випускала гаджети з «комфортними» 3,5-дюймовими дисплеями. Втім, у даного підходу були і антагоністи – вони експериментували з великими діагоналями і представляли ринку «лопати» з екранами від 5 дюймів. Яскравий приклад-лінійка samsung galaxy note з 2011-го, яка почалася з 5,3 дюйма і в підсумку змінила розуміння ідеального флагманського смартфона.

Iphone 5s (2013 рік) — сканер відбитків пальців

досить було прикласти палець до сканера в кнопці «додому», і смартфон автоматично починав розпізнавати відбиток | cnet

Iphone 5s — далеко не перший пристрій, в якому з’явився сканер відбитків пальців, в результаті отримав назву touch id. Більш того, це-навіть не перший смартфон з подібним механізмом біометричної аутентифікації. Втім, багато хто вважає, що розвиток галузі визначив саме цей гаджет з 2013 року. Це сталося тому, що для визначення власника пристрій використовувало дуже простий, інтуїтивно зрозумілий і зручний в застосуванні, а також максимально безпечний механізм. Звичайно, сьогодні він здається занадто повільним і дуже невпевненим, але є відчуття, що без нього ніяких сучасних рішень подібного формату просто не було б.

Htc one m8 (2014 рік) – додаткові тильні камери

Додаткові тильні камери до цього смартфона в мобільних пристроях практично не використовувалися / new atlas

Сьогодні використанням відразу декількох тильних камер нікого не здивуєш. Дві, три, чотири і навіть більше — в актуальних флагманах для кожного завдання використовується окремий модуль. Один потрібен для стандартних ширококутних знімків, другий надширококутний допоможе захопити більше того, що відбувається, телевік наближає об’єкти на фото без фатальної втрати якості — в деяких пристроях є перископічні телевики для максимального наближення і навіть модулі для макро. Одним з перших масових смартфонів з парою тильних камер став htc one m8 з 2014 року — додаткова в ньому використовувалася для визначення глибини сцени і зміни точки фокуса вже після зйомки.

Samsung galaxy s6 (2015 рік) – бездротова зарядка

бездротова зарядка в різних форматах була на ринку і раніше, але цей пристрій ввів її в маси | tech advisor

Сьогодні складно собі уявити флагманський смартфон, який не оснащується технологією бездротової зарядки. Зазвичай використовується поширений відкритий стандарт qi. Технологія досить проста: енергія передається між парою котушок в станції і самому гаджеті, які розташовуються на відстані до пари сантиметрів. Експерименти в цьому напрямку були куди раніше, але першим масовим гаджетом з бездротовою зарядкою можна вважати samsung galaxy s6 з 2015 року — разом з ним ринок почав наповнюватися станціями з підтримкою qi і іншими аксесуарами. Приблизно тоді виробники мобільних пристроїв почали повально впроваджувати в свої девайси аналогічну технологію.

Iphone x (2017 рік) – сканер особи

Багато виробників банально повторювали виріз в екрані цього пристрою, щоб зробити свої девайси схожими на нього

В епоху пандемії covid-19, коли масочний режим в громадських місцях став чимось буденним, біометрична аутентифікація за допомогою сканера особи вже не здається чимось дійсно зручним. Втім, без цієї технології сьогодні не обходиться практично жоден актуальний флагман. Повальний інтерес до даної технології почався після релізу iphone x в 2017 році, який отримав виріз в екрані з розсипом датчиків для максимально точного визначення користувача. Рівень безпеки, яку забезпечила apple, навіть сьогодні показують одиниці. Втім, актуальні флагмани не обходяться без можливості дізнаватися свого власника по обличчю.

Vivo x20 plus ud (2018 рік) — сканер відбитків пальців в екрані

Даний пристрій не можна назвати масовим, але воно показало світу, що сканери відбитків пальців під екраном працюють

Важливим етапом у розвитку технологій біометричної аутентифікації користувачів стало впровадження сканерів відбитків пальців прямо в екрани смартфонів. В рамках прототипу система дебютувала на стенді vivo на ces 2018 року, а в маси пішла разом з гаджетом vivo x20 plus. Пристрій складно назвати дійсно масовим, але саме після нього аналогічні рішення почали повально з’являтися в інших девайсах. Технологію поки впевнено ігнорує тільки компанія apple, але всі інші смартфони можна розблокувати, просто доторкнувшись пальцем до певної зони прямо на площині дисплея. З одягненою маскою це куди зручніше сканера особи.

Huawei mate 20 pro (2018 рік) – реверсна бездротова зарядка

Щоб зарядити аксесуар з підтримкою qi, потрібно прикласти його до задньої сторони ось цього смартфона | tech advisor

Важливим етапом у розвитку бездротової зарядки по протоколу qi, який став стандартом сегмента мобільних пристроїв, виявився реверс. Мова про зворотний процес передачі енергії — не від аксесуара до смартфону, а навпаки. Першим гаджетом, який заробив зі зворотною бездротовою зарядкою, став huawei mate 20 pro. Після нього вийшовSamsung galaxy s10 з аналогічною системою, підтягнулися і інші виробники. Дійсно масової система все ще не стала, але з поширенням qi в дрібних аксесуарах на зразок кейсів повністю бездротових навушників вона виявляється все більш затребуваною. Шкода, не всі виробники прийшли до неї до сьогоднішнього дня.

Підводячи підсумки: що від смартфонів чекати далі

Одним з напрямків розвитку смартфонів точно стануть гнучкі екрани

Цілком ймовірно, що в майбутньому все більш популярними будуть гаджети з гнучкими екранами, старт яким поклали samsung galaxy fold і huawei mate x. Вони навряд чи замінять класичні смартфони з сенсорними дисплеями, але свою нішу зайняти повинні. Більш того, перспективною виглядає і магнітна бездротова зарядка формату magsafe, яка вперше з’явилася в лінійці iphone 12. Вона дає можливість збільшити швидкість використання протоколу qi і виступає відмінним інтерфейсом для коннекта з додатковими аксесуарами. Цілком ймовірно, що аналогічними рішеннями в тому чи іншому вигляді обзаведуться багато інших виробників смартфонів.