Марсохід perseverance законсервував перший зразок марсіанського грунту-в майбутньому його доставлять на землю

21

Аерокосмічне агентство nasa повідомило, що перший зразок марсіанського грунту, видобутий марсоходом perseverance, 6 вересня був законсервований всередині спеціальної титанової трубки для доставки на землю в майбутньому. В ході місії марсіанський ровер збере кілька десятків подібних зразків марсіанського грунту, які потім протягом найближчого десятиліття вже в ході інших місій повинні доставити на землю для вивчення.

Джерело зображень: nasa / jpl-caltech

«для всієї наукової команди nasa це по-справжньому історичний момент. Як і у випадку програми “аполлон”, яка продемонструвала неймовірну важливість доставки зразків місячного грунту на землю для подальшого вивчення, ми збираємося доставити на землю зразки грунту марса, який зараз збирає ровер perseverance. Використовуючи передові наукові інструменти, ми очікуємо зробити приголомшливі відкриття в широкому спектрі областей науки і глибше розібратися в питанні, пов’язаному з можливим життям на марсі в далекому минулому», — прокоментував томас зурбухен (thomas zurbuchen), науковий керівник nasa.

Марсохід perseverance висадився на червону планету 18 лютого, в кратері езеро, де мільярди років тому, як припускають вчені, знаходилися дельта марсіанської річки і озеро. Одним із завдань ровера є збір до 43 зразків марсіанського грунту, які необхідно законсервувати всередині невеликих титанових циліндрів. В ході спільної місії nasa і європейського космічного агентства, яка може відбутися вже в 2031 році, ці циліндри планується доставити на землю.

Перший з отриманих зразків марсіанського грунту має довгасту форму і розміри 1,3 на 6 см.він був отриманий з каменю під назвою «рошетт» (rochette). Однак із завданням по забору зразка марсохід впорався не без проблем. В ході першої спроби на іншому камені nasa спіткала невдача. Перший камінь виявився м’якшим, ніж очікувалося і зразки в процесі забору просто перетворилися на пил замість того, щоб бути захопленими буром марсохода, як планувалося.

Титанова трубка, в якій міститься зразок марсіанського грунту

Після цього perseverance перемістився в інше місце, що отримало назву «цитадель». Там в якості об’єкта для буріння був обраний камінь під назвою «рошетт». Машина приступила до роботи 1 вересня. Фотографії результату, отримані незабаром після цього, показали, що зразок каменю знаходиться в спеціальній порожнині бура, як і було заплановано, проте на більш пізніх знімках його не було видно. Команда місії припустила, що зразок прихований за тінню, що потрапила в кадр і накрила більшу частину бура. Подальші знімки бура, отримані 3 вересня в більш ясних умовах, це підтвердили. Марсохід передав нові фото на землю 4 вересня, і команда місії прийняла рішення законсервувати отриманий зразок марсіанського каменю в капсулі під номером 266. Це сталося 6 вересня, незабаром після того, як марсохід в черговий раз виміряв зразок.

” отримання першого зразка-це велике досягнення. Коли ми отримаємо для дослідження зразки марсіанського грунту, вони зможуть розповісти нам про ранні етапи еволюції марса. Однак яким би інтригуючим не було зміст капсули під номером 266, воно не розповість нам всю історію цього місця. У кратері езеро як і раніше дуже багато цікавих місць для дослідження, і ми займемося їх вивченням в найближчі місяці і роки», — прокоментував глава наукової команди perseverance кен фарлі (ken farley) з каліфорнійського технологічного інституту.

Минула неділя теж виявилася вдалою для дослідницької команди nasa. Марсіанський вертоліт ingenuity здійснив в цей день 13-й успішний політ над поверхнею червоної планети.