Огляд маршрутизатора asus tuf gaming ax5400 (tuf-ax5400)

47

Зміст

Вступ

Везе ж геймерам. Всі виробники думають про них, випускають спеціальне «залізо», обладнання, меблі і все для того, щоб було комфортно. Чому б дійсно іноді не побалувати себе, запустити онлайн гру і побігати з товаришами по темних лабіринтах в пошуках неймовірного. Однак ця затія може перетворитися на тортури, якщо інтернет-з’єднання не дуже хороше, а ваш роутер любить підвиснути, перезавантажитися або піти в рознос з бездротовою мережею. На жаль, обладнання буває примхливим, і погано обтиснутий коннектор може доставити клопоту і вбити 100500 нервових клітин. З оптикою теж буває не все гладко, а ще чомусь всі вечорами люблять приходити додому і користуватися інтернетом, щоб подивитися серіал, завантажити новий альбом шансону і зробити резервну копію всього інтернету.

У наших операторів від такого навантаження просідає канал і можна тільки слухати інтернет-радіо з пропусками і артефактами звуку. Якщо ви думаєте, що покупка ігрового роутера вирішить всі ваші проблеми з інтернетом, попереджаю відразу – нічого такого не буде, ну хіба що ця заміна пройде разом з типом підключення, наприклад adsl в 2021 році ви міняєте на 100 мбіт ethernet. Так, я теж думав, що всі вже забули ці чотири букви, а хтось ще пам’ятає навіть stream, коли пішла хвиля безлімітних тарифів з обмеженням тільки смуги пропускання каналу. Однак нещодавно дізнався, що сильно помилився і люди досі користуються adsl, незважаючи на те, що давно є альтернатива, але їм просто це не треба.

Сьогодні поширення набувають нові бездротові мережі wi-fi 6 і користувачі на них поступово переходять. Сам став все частіше помічати, що все обладнання, яке проходить через мене, як правило, вже оснащено бездротовими модулями нового стандарту і тому просто нерозумно використовувати їх в старих мережах. Я вже зазначив, що швидкість по бездротовому інтерфейсу зрівнялася з кабельними мережами, і навіть ping став ненабагато відрізнятися. Тому немає нічого дивного в тому, що люди стали активніше переходити на бездротові мережі, і навіть геймери, для яких ping важливіше, ніж fps. А оскільки зараз залишаються проблеми з відеокартами, можливо це час для оновлення роутера, який може налагодити якісний бездротовий зв’язок останнього покоління в будинку.

Таким пристроєм здатний стати новий ігровий роутер asus tuf gaming ax5400, який відкриває лінійку пристроїв серії tuf gaming компанії asus. Судячи з опису, це справжній інтернет центр останнього покоління, який може все і навіть трохи більше.

Сьогодні ми розглянемо цей пристрій і переконаємося, чи так це насправді чи це чергові маркетингові фокуси?

Упаковка і комплектація

Нас зустрічає кольорова, але не сильно барвиста картонна коробка, виконана в стилістиці серії asus tuf gaming. До речі, тут немає звичних яскравих кольорів, а тільки один напис помаранчевим кольором. Проте, по упаковці і вартості пристрій дійсно можна вважати преміальним.

Спереду в правій частині можна побачити зображення самого пристрою. Виглядає роутер як космічний корабель. Ще помітно, що він обладнаний відразу шістьма антенами.

В цьому немає нічого дивного, адже буває навіть вісім, а тут справжній ігровий роутер. Ні, 6 антен не забезпечать 60 fps, також як три не забезпечують 30, але це теоретично повинно краще відбитися на багатоканальності і багатозадачності пристрою особливо враховуючи, що пристрій двох-діапазонне і тому непогано, коли для кожного частотного діапазону є своя пара антен. У лівому верхньому кутку знаходиться логотип виробника.

У самому низу вказано повне найменування моделі, де фігурує поєднання ax5400. Це означає, що підтримується стандарт бездротової мережі ieee 802.11 ax з теоретичною пропускною здатністю 5400 мбіт/с.цифра ця взята не зі стелі, а являє собою межу пропускної здатності за двома типами радіоканалів: 4х1200 мбіт/с по 5 ггц і ще 574 по 2,4 ггц.

Нижче вже перераховуються переваги цього обладнання. Підтримка aimesh.

Наявність функції aiprotection.

Використання трьохядерного процесора broadcom.

У правому верхньому куті ми бачимо значок wifi6, а знизу новий логотип серії tuf gaming. Зі зворотного боку коробки якраз детально описуються ключові особливості пристрою.

Тепер стає зрозуміло, які цікаві функції пропонує даний маршрутизатор і які його основні технічні особливості. Коробка легко відкривається, і зверху ми бачимо різні інструкції та інформаційні буклети.

Комплект поставки тут не дуже великий. Є адаптер живлення 12 в, 2.5 а і патчкорд.

Інструкцій теж не так багато, але є докладна барвиста листівка інформаційного помічника по wifi. Там покроково все детально описано про послідовність дій по роботі з бездротовими мережами.

Реклама

Розібратися тут може абсолютно будь-хто тому, що до картинок є опис і все досить докладно. Звичайно, мова не про тонке налаштування, а про базові, щоб ввести пристрій в експлуатацію.

Ще є дві гарантійні карти і інструкція. Далі все як завжди, пристрій підключається в мережу і налаштовується через веб-інтерфейс.

Зовнішній вигляд і особливості пристрою

Реклама

Роутер дуже великий за розмірами, але за вагою не такий вже важкий. Вся справа в просторому пластиковому корпусі, де ховається компактна друкована плата. Пристрій обладнаний відразу шістьма антенами, які зроблені не знімними. Це можна вважати як плюсом, так і мінусом в конструкції.

Зовні пристрій виглядає дуже круто завдяки цікавому дизайну, запозиченому у космічних кораблів, де форма досить дивна, але це якось стрімко літає.

Так, модель схожа на розглянутий раніше asus rt-ax82u, причому не тільки зовні, але і по апаратній начинці. Однак тут трохи інакше реалізована підсвічування. Вона поширюється тільки на логотип зверху.

реклама

Виглядає дуже стрімко, сміливо і брутально. Бракує лише золотистого логотипу компанії-виробника посередині.

Зі зворотного боку видно безліч вентиляційних отворів, помітно, що сама друкована плата не велика. Тут ми бачимо чотири гумові ніжки, за двома з яких ховаються гвинти кріплення. Засувки тримаються дуже міцно. По начинці і так відомо, що там знаходиться зв’язка broadcom bcm6750 і broadcom bcm43684, що забезпечує непоганий функціонал і швидкісний режим.

На черевці пристрою ми можемо ще помітити інформаційну табличку і відсутність спеціальних отворів для настінного кріплення.

реклама

З боків пристрою нічого і навіть отвори для вентиляції відсутні.

Ззаду знаходиться п’ять гігабітних портів rj-45, порт usb 3.0, роз’єм живлення, чотири не знімні антени з обмеженим кутом повороту, дві кнопки (перезавантаження/скидання і wps) і вимикач. Навіщо потрібен останній, якщо можна просто пересмикнути харчування я так і не зрозумів.

Спереду знаходяться вісім індикаторів роботи яскраво-білого світіння. Причому це, мабуть, перший раз, коли на кожен порт ethernet є свій, що незвично для обладнання asus. Це дуже добре.

Програмне забезпечення та робота

Для первинної настройки знадобиться патчкорд, щоб підключитися до пристрою кабелем. Стандартний ip-адреса може відрізнятися. У моєму випадку це був: 192.168.50.1, а точніше dhcp сам створює пул адрес, а зайти на веб інтерфейс можна за адресою http://router.asus.com .

Відразу помітно, що програмна оболонка зазнала серйозних візуальні зміни. Це відбилося на колірній палітрі в оформленні і тлі. Стартова сторінка зустрічає нас двома пунктами. Тут можна створити нову мережу або вибрати додаткові налаштування. Припустимо, що ми досвідчені користувачі і відразу звернемося до другого пункту.

Реклама

Видно, що тут можна завантажити раніше збережену конфігурацію. Це дещо спрощує настройку, тому що можна відразу залити конфігурацію з величезною кількістю різних правил, списками портів, vpn-тунелями та іншими настройками. Уявіть, що нічого не потрібно вводити вручну, а треба всього лише вивантажити файл з одного пристрою і завантажити його в іншому. Мені здається, що це дуже зручно.

Також тут можна вибрати режим роботи пристрою перед тим, як займатися подальшими настройками.

Повертаємося назад і продовжуємо створення нової мережі. Для початку потрібно задати ім’я ssid і встановити пароль. На цьому етапі мережі можна розділити на незалежні по частотному діапазону.

Далі нам пропонують включити режим wifi6.

Також з метою безпеки пропонується замінити обліковіДані.

Також пристрій відразу пропонує оновити прошивку до останньої версії. Зрозуміло, на wan вже повинен бути інтернет інакше чудес не буває.

Все. Оновлюємося, пристрій сам перезавантажується і в моєму випадку відразу все запрацювало тому, що інтернет-канал приходить на wan по dhcp. Зараз виробники стали хитрувати і робити внутрішні підмережі відмінні від 192.168.0.1 і 192.168.1.1, щоб у новачків було менше проблем і це дуже добре.

Я відразу оновив прошивку і далі всі маніпуляції проводив вже на новій версії. Спочатку ми потрапляємо на титульну сторінку з картою мережі. Якщо з якихось причин ми помилилися в стартових налаштуваннях, то все можна переграти і запустити сценарій знову. Для цього лише достатньо натиснути на кнопочку в лівому верхньому кутку з написом «швидке налаштування інтернет».

У мене це вже не перший роутер від asus і тому меню добре знайоме, хоча на цей раз сильно змінилося оформлення і мені здалося це не дуже вдалим рішенням тому, що вийшло якось дуже строкато і ще дрібний сірий шрифт в пунктах справа не дуже добре читається. В іншому меню абсолютно схоже своєю будовою і структурою. Пункти аналогічні і всі налаштування теж.

Вже ця карта мережі дозволяє здійснити велику кількість налаштувань пристрій. Клацнув по значку wan і налаштував підключення, клацнув по емблемі роутера і налаштував бездротову мережу. Можна подивитися підключені клієнти, обмежити їх, заблокувати, прив’язати mac-адресу.

Ще в правій колонці стан системи є пункт asus aura, де можна погратися з rgb підсвічуванням пристрою. Крім кольору можна вибрати кілька ефектів. Не вважайте мене занудою, але я б світло взагалі відключив, що і зробив протягом тижня.

Так, виходить налаштування іноді, десь щось дублюється, а насправді це просто посилання направляють іноді на одну і ту ж сторінку налаштувань. Заблукати тут неможливо тому, що основне меню знаходиться зліва і воно гранично зрозуміло.

Наприклад, наступний пункт aimesh дозволяє налаштувати безшовну бездротову мережу.

Також тут представлена інформація про клієнтів мережі, де також можна здійснювати маніпуляції над ними.

Ще праворуч є пункт airprotection, де можна оцінити безпеку пристрою і виявити найбільш вразливі місця. Система сама підкаже вам, що потрібно поправити.

Далі слід пункт батьківський контроль. Тут все легко налаштовується.

Потім йде пункт game boost, де налаштовуються ігрові технології пристрою

Далі знаходиться пункт»аналізатор трафіку”. Тут показано, які програми найчастіше використовують з’єднання. Також показані швидкості прийому / передачі.

Потім йде пункт qos, де показані швидкості прийому/передачі.

Окремо стоїть пункт по налаштуванню порту usb. Можна вибрати функцію його роботи, в тому числі режим модему 3g/4g.

Загальні налаштування замикає пункт aicloud 2.0.

Далі постараюся побіжно пробігтися по пунктах.

Бездротова мережа:

Локальна мережа:

Інтернет:

Як бачимо, тут є налаштування подвійного wan, а ще можна включити режим балансування навантаження.

Amazon alexa:

Vpn:

Брандмауер:

Адміністрування:

Системний журнал:

Мережеві утиліти:

Як видно, тонких налаштувань багато і є самі основні моменти для більшості користувачів.

Тестування

Пора переходити до тестів. Втім, результати вже можна спрогнозувати, оскільки трохи раніше в лабораторії побувала модель asus rt-ax82u, з якою asus tuf gaming ax5400 схожий за оснащенням. А якщо» залізо ” однакове, то тут навіть десяток додаткових антен не зробить погоди в межах обмеженого простору.

Як завжди, для тестування використовувалися бездротовий адаптер intel wifi 6e ax210 і мережеві адаптери intel i225-v на материнських платах.

Asus tuf gaming ax5400, wi-fi 2.4 ггц, intel wifi 6e ax210 (1 потік):

швидкість передачі, мбіт / с wifi ->ethernet

швидкість передачі, мбіт / с ethernet->wifi

Asus tuf gaming ax5400, wi-fi 5 ггц, intel wifi 6e ax210 (1 потік):

швидкість передачі, мбіт / с wifi ->ethernet

швидкість передачі, мбіт / с ethernet->wifi

Asus tuf gaming ax5400, intel i225-v маршрутизація:

швидкість передачі, мбіт / с wan->ethernet (1 потік)

швидкість передачі, мбіт / с ethernet ->wan (1 потік)

швидкість передачі, мбіт / с wan ->ethernet (8 потоків)

швидкість передачі, мбіт / с ethernet ->wan (8 потоків)

Нагрівання пристрою під час роботи цілком помірний. Особисто мені ще жодного разу не зустрічалося 70-80°c на роутерах asus, як пишуть деякі. Можливо, вони встановлюють на них windows, а потім запускають prime95?

Висновок

Asus tuf gaming ax5400 – це сучасний бездротовий роутер, який створений спеціально для геймерів. Насправді він, звичайно ж, більш універсальний і може використовуватися в якості звичайного домашнього маршрутизатора з великим спектром різних функцій. Наприклад, тут приділяється особлива увага безпеці, для чого реалізований новий стандарт wpa3 і aiprotection pro. Крім нього модель пропонує функціональність по налаштуванню пріоритизації трафіку через спеціальний сервіс adaptive qos.

Програмна оболонка проста і зрозуміла в освоєнні. Розібратися дуже просто: є підказки, все інтуїтивно зрозуміло завдяки графічної складової. Веб-інтерфейс містить гнучкі налаштування і моніторинг за всіма функціями і роботою пристрою. Передбачено мобільний додаток, через який можна здійснювати деякі функції з управління та моніторингу. Єдине, що не сподобалося – не зовсім вдале колірне оформлення. На мій погляд, необов’язково було робити унікальний дизайн, якщо можна було обійтися класичним. Можливо виробник хотів підкреслити унікальність нової моделі і тому приділив увагу оформленню, але суб’єктивно вийшло строкато і хотілося б більш спокійних кольорів. З іншого боку, налаштувати потрібно всього один раз, а потім просто користуватися і отримувати задоволення.

Основна перевага даної моделі – висока швидкість і хороше оснащення. Традиційно для компанії asus використовується зв’язка з мікросхем компанії broadcom. Серцем є soc broadcom bcm6750 з трьома ядрами arm-a7, що працюють на частоті 1500 мгц. Спочатку можна вважати, що це слабкіше, ніж в asus rt-ax55, але тут є сильні помічники: великий обсяг оперативної пам’яті і окрема мікросхема broadcom bcm43684 для діапазону 5 ггц. І є підтримка mu-mimo. Тому ми спостерігаємо високу швидкість роботи по бездротовому стандарту wi-fi 6. Також не виникає ніяких питань до гігабітної комутації портів ethernet. Компанія позиціонує роутер як ігровий і при цьому випускає його не під брендом rog, натякаючи, що це більш універсальний пристрій середнього рівня.

Проте, без спеціальних технологій для геймерів не обійшлося. Справа навіть не у використанні rgb-підсвічування і функції asus aura, завдяки чому новинка виглядає здорово і незвично, а також відкриває можливості для кастомізації. Справа саме у високій швидкості, низьких таймінгах, спеціальному ігровому порту ethernet з пріоритизацією трафіку під ігрові сервіси. Крім цього, є підтримка ігрового режиму в мобільному додатку asus router, функція adaptive qos b gear accelerator і універсальний порт usb 3.0, який можна використовувати для модему або накопичувача.

Після грунтовної роботи з роутером, на яку пішов тиждень, у мене не виникло ніяких нарікань. Один раз все налаштував при запуску і потім просто користувався і отримував забезпечення від високої швидкості і стабільної роботи. Однак ряд питань у мене залишився. Наприклад, чомусь немає настінного кріплення, хоча для цього достатньо спеціальних отворів на нижній поверхні пристрою. Корпус великий і разом з великими антенами він займає досить багато місця. Сподобалося, що є кнопка, яка відключає підсвічування. Вона знаходиться зверху і це зручно. До речі, при цьому гаснуть навіть індикатори і в темряві нічого не світиться. І ще не всіх влаштує ціна.

Особисто я готовий переплатити за високу якість, стабільність і швидкість, але зі мною погодяться не всі, проте нові стандарти і передові технології завжди обходяться недешево. Тому для когось така швидкість і функціональність виявляться надлишковими, особливо якщо ви використовуєте тільки інтернет і отримуєте його через 4g модем як я.