Oled для життя: як дисплей ноутбука може змінити на краще звичні моменти

29

Asus переводить топові ноутбуки на дисплеї з органічними світлодіодами. Це важлива подія для індустрії, адже, незважаючи на популярність oled в смартфонах, більшість лептопів досі комплектуються рк-панелями. За допомогою zenbook 13 oled ми вирішили перевірити, як сучасна матриця проявляє себе в повсякденних сценаріях.

Чому навколо oled так багато шуму?

Oled (organic-light-emitting-diodes) – органічні світлодіоди, які світяться, якщо через них пропустити струм. Кожен піксель дисплея являє собою окреме джерело світла. При відключенні одного або декількох світлодіодів створюється ідеальний чорний колір, чого майже неможливо домогтися на інших типах матриць. Наприклад, на рк-панелях темні області завжди здаються сіруватими через фонове підсвічування.

Підсвічування oled змінює наше сприйняття контрастності. Навіть мінімальна кількість світла в темних частинах зображення сприймається яскравіше, якщо порівнювати зі звичайними led-панелями. Пікселі в дисплеях з органічних світлодіодів практично моментально змінюють колір, що істотно знижує затримку під час роботи за гаджетом. Крім того, технологія oled приваблює насиченою і контрастною картинкою, а також майже 100-відсотковими кутами огляду і рівномірним підсвічуванням.

Незважаючи на очевидні переваги, oled-матриці рідко зустрічаються в ноутбуках. На це є кілька причин, одна з яких — більш висока вартість виробництва (рк-екрани коштують дешевше). Однак прогрес не стоїть на місці, тому попит на таку технологію тільки збільшується. Asus переводить топову лінійку лептопів на oled. За рахунок закупівлі великих партій дисплеїв компанія змогла вибити хороші знижки, що дозволило уникнути істотного підвищення цін на ультрабуки.

Сценарії використання

Екран-один з найважливіших компонентів ноутбука. Швидкий і автономний лептоп, на панелі якого ледь щось видно, не принесе радості власнику. Низька яскравість, слабкий контраст, невеликі кути огляду, нерівномірність підсвічування, сильне мерехтіння і відблиски — ось неповний список недоліків дисплея, які здатні затьмарити настрій від покупки нового гаджета. Тому до вибору матриці краще підходити відповідально.

Ми вирішили протестувати asus zenbook 13 oled в повсякденних сценаріях, що включають перегляд фільмів і серіалів, спілкування в соцмережах, веб-серфінг і редактуру документів. У всіх цих завданнях важливо, щоб лептоп радував буйством фарб, особливо в разі відеоконтенту. Якщо дисплей буде неприємно мерехтіти або випромінювати велику кількість синього кольору, сидіти за пристроєм буде проблематично: почнуть втомлюватися очі і заболить голова.

Перевірка на міцність

Zenbook 13 oled оснастили 13,3-дюймовою oled-панеллю з роздільною здатністю 1920х1080 точок. Ноутбук демонструє широкий колірний обхват зі 100-відсотковим покриттям простору dci-p3. Цей стандарт застосовується в кіноіндустрії, його використовують багато фахівців, що працюють з графікою. Параметр 100% говорить про те, що екран гаджета відтворює фільми з такими ж відтінками і фарбами, як було задумано творцями картини.

Під час перегляду кіно на oled-дисплеї ультрабука проявляються всі плюси справжнього чорного кольору. Завдяки гарному контрасту жодна деталь у фільмах і серіалах не зливається з фоном, як часто буває на рк-панелях при відображенні темних сцен.

Яскравість екрану регулюється в діапазоні від 5 до 395 ніт. Мінімальний рівень підсвічування майже повністю вимикає дисплей, а максимальний дозволяє використовувати zenbook на вулиці в сонячну погоду. Не кажучи вже про якісну підтримку технології hdr. Її переваги особливо добре помітні у фільмах: динамічний діапазон робить палітру відтінків ще багатшою, а картинку — більш насиченою.

У налаштуваннях можна вибрати природні кольори, близькі до тих, які бачить людське око. Або включити пресет для соковитого зображення. Колірна температура на всьому діапазоні яскравості відповідає стандартному значенню 6500 k. Для zenbook 13 oled заявлена сертифікація pantone. Це не порожні слова: середнє значення deltae дисплея виявляється на рівні одиниці, максимальне — менше 2,5. Непоганий показник навіть за мірками професійного фотообладнання.

Oled-матриця на ноутбуці asus відмінно підходить для тривалої роботи з документами, читання сторінок в браузері або спілкування в соцмережах. Панелі на органічних світлодіодах випромінюють на 70% менше синього світла, ніж рк-рішення. До того ж ультрабук пропонує спеціальну опцію, що зменшує неприємне світіння. Пристрій сертифіковано за стандартом tuv rheinland, що напевно оцінять користувачі з чутливими очима.

Як показало наше тестування, у zenbook 13 oled на комфортних рівнях яскравості немає неприємних ефектів через синього світла або мерехтіння. Рівень пульсацій на високих значеннях яскравості не викликає неприємних відчуттів.

Підсумки

Екран asus zenbook 13 oled справляє виключно приємне враження. У нього високі показники яскравості і контрастності, максимально глибокий чорний, насичені відтінки. Oled-матриця, завдяки 100-відсотковому покриттю простору dci-p3 і підтримці hdr, дозволяє отримати максимум задоволення від фільмів і серіалів.

Працювати з документами, браузером та іншими додатками теж комфортно — дисплей безпечний для зору, оскільки передбачає опцію зниження синього світіння. Так, поки що oled-екрани дорожче звичайних рк-матриць, але масове виробництво ноутбуків з такими панелями призведе до їх здешевлення, і через пару років ми вже навряд чи знайдемо звичайні ips-матриці у флагманських пристроях, а ще через якийсь час і весь середній сегмент перейде на дисплеї нового зразка. Ми ж можемо доторкнутися до передових технологій вже зараз.