Регулярні вираження в PHP

255

Від автора: вітаю вас, друзі. Ця стаття відкриває невеликий цикл матеріалів, у яких ми познайомимося з темою регулярних виразів. Зокрема, нас цікавлять регулярні вирази в PHP. У циклі статей ми розглянемо синтаксис регулярних виразів, приклади і сферу застосування регулярних виразів та багато-багато іншого. Приступимо?

Почнемо, мабуть, з визначення регулярних виразів. У Вікіпедії можна знайти приблизно таке визначення терміна: регулярні вирази — це мова пошуку і роботи з текстом, заснований на використанні метасимволів.

Якщо говорити простіше, і в двох словах, то регулярні вирази дозволяють нам здійснювати пошук практично необмеженого рівня складності в масиві тексту. Під словами » практично необмеженого рівня складності» мається на увазі саме те, що сказано. Ми дійсно можемо шукати та валідувати що завгодно. Наприклад, ось лише невеликий список класичних завдань, які прийнято вирішувати засобами регулярних виразів: валідація email, перевірка номера картки або телефону, перевірка введеного імені, валідація рядків на предмет наявності заданого діапазону символів і т. д. і т. п.

Коло завдань дійсно великий і, якщо б не було регулярних виразів, то було б зовсім сумно при вирішенні будь-якої з перелічених задач. Величезним плюсом при роботі з регулярними виразами є їх універсальність. Що тут мається на увазі? Справа в тому, що регулярні вирази є не тільки в PHP. Регулярних виразів вбудований і в інші мови програмування. PHP, JavaScript, PERL, Python, MySQL, Ruby… Ось лише деякі з мов програмування, в яких нам доступні можливості регулярних виразів. І цей список можна продовжувати. І синтаксис регулярних виразів в кожному із зазначених мов — фактично однаковий.

Варто також згадати, що можливість використання регулярних виразів вбудована в безліч текстових редакторів і IDE. Завдяки цій можливості ми легко зможемо знайти буквально що завгодно в тексті.

Для подальшого вивчення нам, звичайно ж, потрібні відповідні підручники. Тут я можу рекомендувати визнаного гуру в темі регулярних — це Джеффрі Фридл і його книга Регулярні вирази.

Регулярні вираження в PHP

Цієї книги буде більш ніж достатньо для вивчення регулярних виразів. Також при вивченні теми вам дуже знадобляться всілякі сервіси для тестування регулярних виразів. Одним з кращих тут буде сайт http://regexr.com/

Регулярні вираження в PHP

Цей сервіс дозволяє не тільки тестувати регулярні вирази, але і ділитися написаним шаблоном регулярного виразу (або, як кажуть, регуляркой) з іншими. Ну і, нарешті, приклад сайту, на якому можна знайти вже готові шаблони регулярних виразів — http://regexlib.com/Search.aspx

Регулярні вираження в PHP

Обравши категорія, ви знайдете десятки готових регулярок, якими можна користуватися.

Ну а на цьому ми, мабуть, будемо з вами прощатися. У наступних статтях ми вже безпосередньо приступимо до вивчення синтаксису регулярних виразів і до роботи з регулярними виразами в PHP. Більше про регулярних виразах ви можете дізнатися з нашого курсу з регулярними виразами. Удачі!