Розумну футболку з вуглецевих нанотрубок можна прати і розтягувати

17

Команда вчених з університету райса в сша продовжує експерименти з вуглецевими нанотрубками. На цей раз вони змогли перетворити їх в нитку і вшити в тканину, наділивши футболку інтелектуальними функціями по відстеженню фізичного стану власника.

Волокна на основі вуглецевих нанотрубок були вперше представлені в 2013 році, але тільки зараз дослідники починають розкривати іхпотенціал. Вони мають цілу низку унікальних властивостей, які викликають підвищений інтерес серед наукової спільноти. Зокрема, вони такі ж міцні як углеродноеволокно, гнучкі як тканина, а ще проводять тепло і електрику, немов метал. У ході експерименту вдалося зробити з вуглецевих нанотрубок тонку нитку, інтегровану в футболку. Як виявилося, вбудовані датчики забезпечують результат порівнянний з комерційно доступними електродними моніторами для екг.

Для виготовлення нитки використовувалася машина для плетіння. Вона з’єднала волокна разом, а вийшла нитка отримала зигзагоподібну форму. Дослідники пояснюють, що таким чином вдасться запобігти розриви при розтягуванні. Після цього волокна були вшиті в спортивну футболку, де передавали сигнали як це роблять звичайні металеві дроти.

Дослідники відзначають, що одним з необхідних умов в комерційних моделях буде щільне прилягання тканини до тіла. Важливо враховувати, що одяг з углеродниминанотрубками можна прати в машині, а також піддавати механічномувоздействію. Вчені планують розширити можливості розумної тканини за счетподключения до різних датчиків, а також інтегрувати бездротову передачу на мобільні пристрої.