Viber може повторити долю Telegram в Росії

268

Російський уряд може обмежити доступ ще до одного месенджеру. Так, Микола Нікіфоров, керівник Мінкомзв’язку зробив заяву про ймовірність блокування Viber в тому випадку, якщо адміністрація ресурсу відмовиться за запитом силових відомств надати ключі шифрування.

Найкраща політика – все заборонити

Нікіфоров при цьому уточнює, що повноваження Федеральної служби безпеки прописана можливість подібних дій, якщо у відомства виникнуть проблеми з отриманням необхідних їм даних. Міністр пояснює свої доводи Федеральним законом про інформаційні технології та захист інформації, де вказані обов’язки ОРІ (організаторів поширення інформації).

Згідно з правилами закону, ресурси, включені в список ОРІ, повинні в обов’язковому порядку «поділитися» з уповноваженими держструктурами ключами для розшифровки повідомлень підозрілих користувачів. До речі, Viber в цей список не включений, так що за логікою під дію закону не потрапляє.

Також представники Viber, так само як і програмісти Telegram, кілька разів уточнювали, що вони технічно не можуть передавати дешифратори до окремих перепискам та повідомленнями. Причина – end-to-end-шифрування, при якому ключі знаходяться на пристроях кінцевих користувачів, а сам месенджер не має до них доступу, оскільки зберігає і забезпечує безпеку персональних даних.

Частково Viber все-таки постраждав

Коли в середині квітня Роскомнагляд зайнявся блокуванням телеграма, російські користувачі Росії стали помічати масштабний збій у роботі вайбера. Хоча ресурс і не потрапив в «каральний список», виникли труднощі при здійсненні дзвінків і відправлення файлів. Месенджер у своєму твіттері пов’язав перебої в роботі з блокуванням великої кількості IP-адрес компанії Amazon.

Роскомнадзор не побачив своєї провини в блокуванні Viber «за компанію», зробивши заяву, що після власної перевірки відомства ресурс працює у звичайному режимі. Сам месенджер при цьому зробив загальну розсилку для всіх користувачів, де повідомив, що працює над відновленням нормального доступу до роботи. Представництво Viber порахувало, ситуація стала результатом обмеження доступу до іншого ресурсу і блокування величезного числа інтернет-серверів.

У перших числах травня вайбер відзвітував про свою повної працездатності. В офіційному повідомленні компанія говорить, то продовжує використовувати наскрізне шифрування і дбати про безпеку даних, дотримуючись політику конфіденційності.

Незграбна робота

Якщо хто забув, то за рішенням Таганського суду Москви з 16 квітня в Росії почали обмежувати доступ до Telegram, що на думку Павла Дурова, засновника месенджера, є антиконституційним. Тоді ресурс став вимушено користуватися різними IP-адресами від Google і Amazon, але Роскомнадзор не здавався і душевної щедрості заблокував ще кілька мільйонів IP-адрес.

В результаті проблеми в роботі з’явилися в найбільших хостинг-провайдерів на території країни, безліч серверів і сайтів опинилися в нелегкій ситуації. Десятки російських компаній, що використовують зарубіжні хмарні сервіси і не мають ніякого відношення до Telegram, зіткнулися з неприємними наслідками загальної блокування. Несправедливо постраждали IP-адреси популярних соцмереж та інтернет-ресусров: «ВКонтакте», «Яндекс», Facebook, «Однокласників». Через деякий час відомство все ж видалило адреси зі свого чорного списку, а свої дії пояснив «особливостями системної роботи». При цьому Telegram продовжував функціонувати навіть без VPN і проксі.

Роскомнагляд заспокоїв інтернет

Контролююче відомство причин для блокування Viber зараз не бачить. Заступник керівника структури – Вадим Суботін пояснив, що месенджер не складається в реєстрі організаторів поширення інформації і, відповідно, правила обмеження доступу до нього неприйнятні.

За дослідницькими даними компанії Mediascope (січень 2018) аудиторія Viber досягає щодня 9,5 млн. користувачів. Для Telegram цей показник складає 2,7 млн. чоловік.

Джерело: http://megafaza.com.ua/