Всі навколо розганяють свої macbook air. Не робіть так

35

Навіщо, по-вашому, комп’ютера потрібен кулер ? звичайно, для того, щоб не перегрітися. Але хто-небудь взагалі в курсі, чому це так важливо? перша і сама логічна мета – не вийти з ладу і зберегти його ресурс якомога довше. Але є й інша, менш очевидна. Вона полягає в тому, щоб підвищити продуктивність комп’ютера . Передбачається, що саме тому в macbook air на m1 немає кулера , а в macbook pro — є. Таким чином apple хотіла зробити різницю в обчислювальній потужності між двома лептопами більш явною. Але є спосіб стерти її практично повністю.

Macbook air на m1 можна непогано розігнати, але це може бути небезпечно

Ні, кулер не підвищує продуктивність безпосередньо. Він діє трохи інакше, як би в обхід. Коли процесор виходить на пікову потужність, він починає виділяти багато тепла, розігріваючись до досить високих температур. Але працювати так нескінченно довго він не може, тому що це загрожує ушкодженнями — як його самого, так і суміжних компонентів.

Тому після досягнення певної температури вбудовані механізми починають скидати тактову частоту . Це допомагає знизити тепловиділення і запобігти перегріванню. Але завдяки кулеру процесор продовжує працювати на максимальній частоті довше, тому що, охолоджуючись, він не відчуває перегріву.

Як розігнати ноутбук

Само собою, оснастити macbook air на m1 кулером неможливо. Всередині нього просто не вистачить місця. Але ж це не єдиний спосіб охолодити процесор. Якщо немає можливості подати на нього холодне повітря примусово, можна спробувати відвести від нього гарячий.

Для цього автор ютуб-каналу high on tech розібрав ноутбук і наклеїв на материнську плату з процесором і іншими життєво важливими компонентами термопрокладку. Через контакт з алюмінієвою кришкою тепло буде передаватися на неї, а вона в свою чергу буде його розсіювати.

Вийшло щось на зразок радіатора. Якщо раніше macbook air при нагріванні потрібно просто скидати тактову частоту, щоб він не перегрівався, то тепер тепло процесора буде виводитися на металеву кришку, яка буде його охолоджувати. Таким чином чіп m1 зможе довше працювати на піковій потужності без троттлінга.

А значить, в перспективі його продуктивність повинна вирости. Так і вийшло. Це підтвердили результати синтетичних тестів. До модифікації в cinebench лептоп набирав 6412 балів, а після отримав — 7718 балів, що лише трохи менше, ніж у macbook pro на m1, який заробив 7764 бали.

Виглядає непогано. Так чому apple не подумала про це заздалегідь або, принаймні, чому б власникам macbook air не зробити те ж саме в домашніх умовах? тим більше що нічого складного в наклейці термопрокладок начебто і немає. Але у цієї операції є ряд негативних наслідків, про які краще знати заздалегідь.

Як поліпшити охолодження ноутбука

Термопрокладка наклеюється ось на цю зону. Але я вам нічого не говорив

  • по-перше, зміна конструкції macbook air позбавить вас гарантії, навіть якщо лептоп збереже працездатність;
  • по-друге, задня кришка буде працювати як радіатор, тому буде постійно нагріватися, створюючи неприємні відчуття при використанні;
  • по-третє, продовжувати час роботи процесора без троттлінга самостійно може вивести його з ладу взагалі.

Неможливо навіть уявити, щоб інженери apple не знали про альтернативні способи відвести тепло від процесора і не відчували їх. Однак з якихось причин вони вирішили не перетворювати кришку macbook air в розсіювач тепла. Навряд чи це було зроблено для того, щоб знизити потенціал його обчислювальної потужності.

Автор каналу high on tech не став першим, хто спробував таким чином модифікувати свій macbook air. Цієї весни ми вже розповідали про один такий випадок, але, як з’ясувалося, тих, хто робить те ж саме, досить багато. Поки не було офіційно зареєстровано жодного випадку поломки саме через таку модифікацію лептопа. Але оскільки mac на apple silicon страждають від регулярних проблем з пам’яттю і акумуляторами, які зношуються завчасно, я б не ризикував і не піддавав непотрібному ризику ще й процесор.

Високо ймовірно, що m1 для macbook air в принципі не розрахований на тривалу роботу в умовах високих температур. Це процесор початкового рівня, на який апріорі не слід покладати ресурсоємних завдань. Тому і намагатися охолодити його, не даючи троттлити, реально недозволено.

Все-таки уявити ринку ще більш потужний (ніж зараз) ноутбук без активного охолодження було б надзвичайно почесно. Але з якоїсь причини в купертіно вирішили цього не робити. А раз так, то і нам не слід вносити в конструкцію лептопа будь-яких змін.