Вирішальний тестовий політ корабля boeing starliner перенесли на середину 2022 року

36

Вирішальний тестовий політ без екіпажу пілотованого космічного корабля boeing starliner відбудеться тільки в середині 2022 року, повідомили у вівторок представники nasa і boeing під час спільної прес-конференції. Запуск пройде без екіпажу, і в разі повного успіху відкриє starliner шлях до використання в пілотованих місіях до мкс.

Cnn.com

Другий тестовий політ (orbital flight test-2-oft-2), спочатку запланований на 3 серпня, довелося скасувати через проблеми з клапанами двигунів малої тяги службового модуля корабля. Головний інженер управління з космічних запусків компанії boeing мішель паркер (michelle parker) повідомила, що капсула starliner все ще знаходиться на заводі boeing, хоча інженери витратили останні кілька місяців на те, щоб визначити, що саме пішло не так з двигуном. Компанія вважає, що, можливо, причина полягає в корозії клапанів, викликаної реакцією окислювача ракетного палива і потрапила в клапан вологи.

Керівник програми nasa з комерційних пілотованих польотів стів стіч (steve stich) зазначив, що проблема з негерметичними клапанами не є чимось нечуваним. Він нагадав, що аналогічну проблему усували у космічного одного з «шатлів». Представники boeing відзначили, що у них не було причин припускати, що з клапанами будуть якісь проблеми, оскільки вони бездоганно працювали під час попередніх випробувань. Наприклад, з клапанами не було ніяких проблем під час тестового польоту (orbital flight test) starliner в безпілотному режимі в 2019 році.

Серед можливих шляхів вирішення, які розглядає boeing, назвали завантаження палива в капсулу starliner ближче до дати його запуску. Перед серпневим випробувальним польотом паливо було закачано за 46 днів до вильоту згідно з графіком, а перед тестовим польотом в 2019 році його закачали за 35 днів до запуску. Також розглядається можливість використання механізму “продувки”, який повинен оберігати клапани від попадання вологи.

Виниклі проблеми тягнуть за собою значні додаткові витрати для компанії. Контракт boeing з nasa має фіксовану суму-компанії виділили $4,2 млрд на розробку starliner, і всі додаткові витрати boeing повинна покривати зі своєї кишені.

Boeing вже виділила в 2019 році $410 млн власних коштів на вирішення проблем після першої невдалої спроби тестового польоту, щоб зберегти фінансування програми. В яку суму в цілому обійдеться їй вирішення нових проблем, поки невідомо.