Серверні процесори intel sapphire rapids отримають до 64 гбайт пам’яті hbm2e

29

На виставці supercomputing 2021 компанія intel поділилася додатковими деталями про своїх майбутніх процесорах серії sapphire rapids і графічних прискорювачах ponte vecchio для центрів обробки даних. На даний момент intel активно співпрацює зі своїми партнерами над виведенням систем з sapphire rapids і ponte vecchio на ринок серверів загального значення. Обидва рішення також ляжуть в основу нового суперкомп’ютера aurora.

Джерело зображень: intel

Загальними відомостями про процесори sapphire rapids, включаючи інформацію про оснащення hbm-пам’яттю деяких моделей, компанія intel вже ділилася. На минулому заході виробник приділив увагу деталям. Так, наприклад, стало відомо, що процесори sapphire rapids отримають підтримку до 64 гбайт пам’яті hbm2e з пропускною здатністю до 410 гбайт/с на один стек. При цьому cpu отримають до чотирьох стеків пам’яті hbm2e і тим самим зможуть запропонувати теоретичну пропускну здатність близько 1,6 тбайт/с.

Кожен стек hbm2e, що містить вісім 16-гбіт кристалів (8-hi) пам’яті, об’єднаний з входять склад soc чотирма обчислювальними тайлами на архітектурі golden cove, створеними з використанням техпроцесу intel 7 (10 нм enhanced superfin). Інтерконект між кожним тайлом забезпечує шина emib. Незважаючи на все це, з боку процесор буде виглядати монолітним.

Першими на ринку з’являться моделі без пам’яті hbm, трохи пізніше вийдуть процесори з пам’яттю hbm2e. Другі запропонують три режими роботи hbm-пам’яті: hbm-only, flat mode і cache mode.

У режимі hbm-only система зможе функціонувати без встановлених модулів оперативної пам’яті ddr5. Роль озу візьмуть на себе hbm-стеки пам’яті, що входять до складу процесора. У режимі flat mode процесори будуть функціонувати з урахуванням встановлених в систему модулів пам’яті. Ddr5. При цьому обидва типи пам’яті стануть видимі системі і кожен з них буде представлений власним numa-кластером. Це дозволить програмам звертатися до потрібного набору пам’яті, використовуючи стандартні підходи взаємодії з numa-кластерами. У режимі cache mode пам’ять hbm буде використовуватися в якості кеш-пам’яті. Це зробить пам’ять hbm» прозорою ” для програмного забезпечення. Іншими словами, це не зажадає спеціального кодування, оскільки hbm-пам’ять, керована контролерами пам’яті процесора, буде сприйматися системою, як кеш-пам’ять з прямим відображенням.

Таким чином, процесори sapphire rapids для дата-центрів отримають до 64 гбайт пам’яті hbm2e, підтримку восьмиканальної ddr5, пам’яті optane, інтерфейсу pcie 5.0, і уніфікованого інтерконекту cxl 1.1. Іншими словами, весь набір технологій, необхідний для конкуренції з прийдешніми процесорами amd milan-x, в яких, втім, для підвищення загальної продуктивності підсистеми пам’яті використовується інший підхід. Якщо intel в своїх sapphire rapids робить ставку на високошвидкісну пам’ять hbm2e, то amd вирішила застосувати нову технологію 3d v-cache, яка дозволить збільшити обсяг кеш-пам’яті l3 на архітектурі zen 3 аж до 768 мбайт.

Процесори intel sapphire rapids також будуть конкурувати з прийдешніми 96-ядерними чіпами amd genoa і 128-ядерними bergamo. Обидві серії будуть використовувати архітектуру zen 4, 5-нм техпроцес tsmc, а також отримають підтримку ddr5, pcie 5.0 і cxl 1.1.

Що стосується майбутніх графічних прискорювачів ponte vecchio, то за словами intel, вони отримають до 408 мбайт кеш-пам’яті 2-го рівня і до 64 мбайт кеш-пам’яті 1-го рівня. Крім того, вони будуть працювати з пам’яттю hbm2e. Ці прискорювачі ляжуть в основу майбутнього суперкомп’ютера aurora з максимальним рівнем продуктивності до 2 екзафлопс. У його складі будуть використовуватися 54 000 графічних процесорів ponte vecchio і 18 000 центральних процесорів sapphire rapids.

Прискорювачі ponte vecchio будуть випускатися як у вигляді карт розширення pcie, так і в форматі oam. В останньому випадку gpu будуть підключатися за допомогою шини xe link. Для випуску прискорювачів ponte vecchio у вигляді карт розширення pcie компанія intel залучає своїх підрядників, однак кінцеві продукти будуть випускатися під брендом intel.