Наса планує за 3,46 мільярда доларів добувати енергію, отриману при охолодженні єллоустоуна

13

Під мальовничими гарячими джерелами і гейзерами єллоустонського національного парку знаходиться гігантська магматична камера, яка в один прекрасний день може вивергнутися у вигляді супервулкана. На думку наса, супервулкан-одна з найбільших природних загроз для людської цивілізації, і вона значно небезпечніша, ніж загроза астероїдів.

Саме тому наса розробило амбітний план по збереженню вулкана в сплячому стані, йдеться в доповіді бі-бі-сі. Як бонус, метод наса також забезпечить навколишній регіон електроенергією, хоча проект обійдеться в приголомшливі 3,46 мільярда доларів.

буріння отворів у схилі вулкана

Як зіткнення астероїда з цивілізацією, так і виверження камери, званої йеллоустонською кальдерою, дуже малоймовірні протягом нашого життя. Ймовірність зіткнення з землею астероїда діаметром 5-10 кілометрів, подібного до того, який знищив динозаврів, практично нікчемна – 0,000001%, а виверження йеллоустоуна не прогнозується в найближчі 10 000 років

Проте, брайан вілкокс, який був членом консультативної ради наса з планетарного захисту, який проводив дослідження загрози астероїдів і комет, сказав, що в ході проведеного дослідження він “прийшов до висновку, що загроза супервулканів значно вище, ніж загроза астероїдів або комет”. На землі налічується близько 20 супервулканів, і великі виверження відбуваються в середньому раз в 100 000 років. Тривала вулканічна зима в результаті виверження супервулкана може позбавити людство достатньої кількості продовольства, що призведе до масового голоду.

В інтерв’ю бі-бі-сі вілкокс розповів про плани наса щодо запобігання цьому. Представники американського космічного агентства самі визнають, що план не позбавлений ризику, проте він може допомогти пом’якшити потенційно смертельну загрозу для людства. Згідно з планом, в нижній частині вулкана, за межами єллоустонського національного парку, передбачається просвердлити отвори.

Потім організатори проекту будуть закачувати холодну воду під високим тиском в супервулкан, а після викачувати її з нього. Вхідна вода охолоджувала б вулкан, а відводиться вода досягала б температури близько 350°c (662°f) і могла б використовуватися для вироблення електроенергії.

супервулкани можуть забезпечувати енергією навколишні райони протягом “десятків тисяч років”

“в даний час єллоустоун втрачає близько 6 гвт тепла”, – сказав вілкокс в інтерв’ю бі-бі-сі. “завдяки бурінню таким чином його можна було б використовувати для створення геотермальної станції, яка генерує електроенергію за надзвичайно конкурентоспроможною ціною – близько $0,10/квтг”. За словами вілкокса, на даний момент цей план є поки лише теоретичним, і існує ряд недостатніх даних про ризики, пов’язані з бурінням в схилі вулкана.

Тим не менш, вілкокс вважає, що експеримент вартістю 3,46 млрд доларів може бути профінансований геотермальними компаніями, які побачать прибуток від своїх інвестицій і “отримають електроенергію, здатну живити навколишню місцевість протягом потенційно десятків тисяч років”. Крім того, “довгострокова вигода полягає в тому, що ви уникнете виверження супервулкана в майбутньому, яке спустошить людство”, – сказав вілкокс.

Крім того, що наса прагне знайти метод зменшення загрози супервулканів, таких як йеллоустоун, воно також сподівається, що викладений ним підхід спонукає інших представників наукової спільноти зайнятися цією проблемою. Ці масивні потенційно руйнівні магматичні камери, за іронією долі, здатні забезпечити енергію і пом’якшити наслідки зміни клімату – більш актуальною екзистенціальної загрози для людства.